Alec Guinness Tartalomjegyzék A kezdetek Pályafutása Magánélete Filmográfia Fontosabb díjak és jelölések Egyéb kitüntetései Fordítás Jegyzetek Források További információk Navigációs menüellenőrizveSir Alec Guinness az IMDb-nPORT.hu-adatlapSir Alec Guinness 'was bisexual'Star-wars.hu oldalonAlec Guinness a starity.hu-nAlec Guinness az origo.hu-nEgalaktika.wikia.com oldalonAlec Guinness a Hir24.hu-nAlec GuinnessAlec GuinnessA Kritikus Tömeg portréjamvszmvszmvszWorldCat109034938n840083820000 0001 0932 4608118809067227967028094549jn19990002980cb12003082bXX1163231
Angol színészekA Brit Birodalom Rendjével kitüntetett személyekBrit forgatókönyvírókKatolikus hitre tért személyekLMBT színészek1914-ben született személyek2000-ben elhunyt személyekBAFTA-díjasokOscar-díjasokGolden Globe-díjasok
Egyesült KirályságAngliaLondonPaddington1914április 2.Egyesült KirályságAngliaWest SussexMidhurst2000augusztus 5.OscarGolden GlobeBAFTA-díjas1958Oscar-díjjalObi-Wan KenobiStar WarsOld VicHamlet193619381940második világháborúbanSzicíliában19461951Petula Clark1955Peter Sellersszel2004Tom HanksHíd a Kwai folyón1957legjobb férfi főszereplőnek járó Oscar-díjat1958Velencei FilmfesztiválonVolpi Kupa1962John le CarréDavid Lean1965Albert FinneyRichard Harris19731977George LucasStar WarsObi-Wan Kenobit19801991Steven SoderberghJeremy Irons19962000rákban1938Merula Salaman1940Matthew Guinnessbiszexuális1958Oscar-díjJean Simmons1980Obi-Wan KenobiStar Wars195519591994Emil JanningsWarner BaxterGeorge ArlissLionel BarrymoreWallace BeeryFredric MarchCharles LaughtonClark GableVictor McLaglenPaul MuniSpencer TracySpencer TracyRobert DonatJames StewartGary CooperJames CagneyPaul LukasBing CrosbyRay MillandFredric MarchRonald ColmanLaurence OlivierBroderick CrawfordJosé FerrerHumphrey BogartGary CooperWilliam HoldenMarlon BrandoErnest BorgnineYul BrynnerAlec GuinnessDavid NivenCharlton HestonBurt LancasterMaximilian SchellGregory PeckSidney PoitierRex HarrisonLee MarvinPaul ScofieldRod SteigerCliff RobertsonJohn WayneGeorge C. ScottGene HackmanMarlon BrandoJack LemmonArt CarneyJack NicholsonPeter FinchRichard DreyfussJon VoightDustin HoffmanRobert De NiroHenry FondaBen KingsleyRobert DuvallF. Murray AbrahamWilliam HurtPaul NewmanMichael DouglasDustin HoffmanDaniel Day-LewisJeremy IronsAnthony HopkinsAl PacinoTom HanksTom HanksNicolas CageGeoffrey RushJack NicholsonRoberto BenigniKevin SpaceyRussell CroweDenzel WashingtonAdrien BrodySean PennJamie FoxxPhilip Seymour HoffmanForest WhitakerDaniel Day-LewisSean PennJeff BridgesColin FirthJean DujardinDaniel Day-LewisMatthew McConaugheyEddie RedmayneLeonardo DiCaprioCasey AffleckGary Oldman2018Rami MalekLukács PálAlexander KnoxRay MillandGregory PeckRonald ColmanLaurence OlivierBroderick CrawfordJosé FerrerFredric MarchGary CooperSpencer TracyMarlon BrandoErnest BorgnineKirk DouglasAlec GuinnessDavid NivenAnthony FranciosaBurt LancasterMaximilian SchellGregory PeckSidney PoitierPeter O’TooleOmar SharifPaul ScofieldRod SteigerPeter O’TooleJohn WayneGeorge C. ScottGene HackmanMarlon BrandoAl PacinoJack NicholsonJack NicholsonPeter FinchRichard BurtonJon VoightDustin HoffmanRobert De NiroHenry FondaBen KingsleyTom CourtenayRobert DuvallF. Murray AbrahamJon VoightBob HoskinsMichael DouglasDustin HoffmanTom CruiseJeremy IronsNick NolteAl PacinoTom HanksTom HanksNicolas CageGeoffrey RushPeter FondaJim CarreyDenzel WashingtonTom HanksRussell CroweJack NicholsonSean PennLeonardo DiCaprioPhilip Seymour HoffmanForest WhitakerDaniel Day-LewisMickey RourkeJeff BridgesColin FirthGeorge ClooneyDaniel Day-LewisMatthew McConaugheyEddie RedmayneLeonardo DiCaprioCasey AffleckGary OldmanRami Malek
Alec Guinness
Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez
Sir Alec Guinness | |
Sir Alec Guinness (Allan Warren fényképe, 1973) | |
Életrajzi adatok | |
Születési név | Alec Guinness de Cuffe |
Művésznév | Alec Guinness |
Született | 1914. április 2. Paddington, London, Anglia Egyesült Királyság |
Elhunyt | 2000. augusztus 5. (86 évesen) Midhurst, West Sussex, Anglia Egyesült Királyság |
Sírhely | Petersfield |
Házastársa | Merula Salaman (1938–2000) |
Gyermekei | Matthew Guinness |
Pályafutása | |
Aktív évek | 1934–1996 |
Híres szerepei | Nicholson ezredes (Híd a Kwai folyón) Obi-Wan Kenobi (Star Wars) |
Díjai | |
Oscar-díj | Legjobb férfi főszereplő 1958 Híd a Kwai folyón |
Golden Globe | Legjobb férfi főszereplő (filmdráma) 1958 Híd a Kwai folyón |
BAFTA-díj | 1989 BAFTA Akadémiai tagság Legjobb férfi főszereplő 1958 Híd a Kwai folyón |
További díjak | Velencei Filmfesztivál - Volpi Kupa 1958 A ló szája |
Sir Alec Guinness az IMDb-n PORT.hu-adatlap | |
A Wikimédia Commons tartalmaz Sir Alec Guinness témájú médiaállományokat. |
Sir Alec Guinness, (Egyesült Királyság, Anglia, London, Paddington, 1914. április 2. – Egyesült Királyság, Anglia, West Sussex, Midhurst, 2000. augusztus 5.) Oscar-, Golden Globe- és BAFTA-díjas angol színész, forgatókönyvíró.
A brit filmjátszás egyik kiemelkedő alakja. Színpadi színészként aratta első jelentős sikereit, miután 1958-ban Oscar-díjjal tüntették ki a Híd a Kwai folyón Nicholson ezredes megformálásáért. Leghíresebb szerepe azonban Obi-Wan Kenobi karaktere a Star Wars trilógiából.
Tartalomjegyzék
1 A kezdetek
2 Pályafutása
3 Magánélete
4 Filmográfia
5 Fontosabb díjak és jelölések
6 Egyéb kitüntetései
7 Fordítás
8 Jegyzetek
9 Források
10 További információk
A kezdetek
Alec Guinness de Cuffe néven született: a Cuffe anyja leánykori neve volt. Vér szerinti apját sosem ismerte, de egyes feltételezések szerint valódi apja híres üzletember volt. Nevelőapja az ír függetlenségi háborúban is harcolt, s poszttraumatikus háborús stresszben szenvedett.
Guinness hirdetési cikkírással kereste kenyerét, miközben Fay Compton színiiskolájában tanult. 22 éves korában az Old Vic színházban debütált Hamlet szerepében. Első filmszerepe egy statisztaszerep volt az 1936-os Evensongban.
1938-ban feleségül vette a drámaíró színésznőt, Merula Salamant, akitől 1940-ben megszületett Matthew nevű fia.
A második világháborúban Guinness a királyi tengerészetnél szolgált, kezdetben matrózként, majd Szicíliában partraszálló járművet vezetett, később pedig a jugoszláv partizánok ellátmányának szállítmányozásában is részt vett. Még a háború befejezése előtt feltűnt Terence Rattigan egyik darabjában mint bombázótiszt.
1946-ban visszatért az Old Vicbe.
Pályafutása
Kezdetben főleg az Ealing Studios produkcióiban vett részt, így a Szép remények-ben (1946) és a Twist Olivér című klasszikusban, de különösen emlékezetes színészi teljesítményt nyújtott a Jóságos szívek és diadémok (1949) című vígjátékban is, hiszen nyolc különböző karaktert kellett eljátszania a filmvásznon.
1951-ben már első Oscar-jelölésének örvendhetett, A Levendula-dombi csőcselék című krimi-vígjáték főszerepéért, majd egy évvel később egy romantikus filmben, a The Card-ban vállalt szerepet, ahol partnere Petula Clark volt. Aztán következett a Betörő az albérlőm című vígjáték 1955-ben, ahol Peter Sellersszel játszott együtt. (Ennek 2004-ben, Tom Hanks főszereplésével készült el a remake-je.)
Mint karakterszínész, rengeteg szerep hiteles megformálására volt képes, így az ártatlan tudósétól kezdve (A fehér öltönyös férfi) (1952), a Híd a Kwai folyón című háborús filmklasszikus őrült ezredeséig, amiért 1957-ben megkapta a legjobb férfi főszereplőnek járó Oscar-díjat is. Maga az alkotás pedig hét aranyszobrot gyűjtött be, köztük a legjobb film díját is.
1958-ban forgatókönyvíróként is próbára tette magát és a főszerepet is elvállalta A ló szája című angol komédiában, mely a Velencei Filmfesztiválon is bemutatásra került és Guinness a legjobb férfi színésznek járó Volpi Kupa díjat is hazavihette. Ezek után a színész kizárólag brit alkotásokban szerepelt.
1962-ben egy angol történelmi eposzban, a Lázadás a sivatagban című könyv filmadaptációjában, az Arábiai Lawrence-ben Fejszál herceget játssza. Számtalan mozi- és tévéfilm kötődik a nevéhez (mint például John le Carré Tinker, Tailor, Soldier, Spy című regényének televíziós adaptációja).
A Híd a Kwai folyón és az Arábiai Lawrence után ismét David Lean rendezővel dolgozott együtt, az 1965-ös év kiemelkedő alkotása, a Doktor Zsivágó kapcsán. Ez a párosítás újfent sikeresnek bizonyult, hiszen az akkori sztárok sorát felvonultató mozi öt Oscart söpört be.
A hetvenes évek elején előbb Albert Finney oldalán tűnik fel a Scrooge című filmben, majd Richard Harris partnereként látható a Cromwell című életrajzi alkotásban, 1973-ban pedig a Hitler: The Last Ten Days címszerepét vállalta magára.
1977-ben George Lucas produkciójában, a Star Wars-ban pedig emlékezetesen játszotta el az idős jedi mestert, Obi-Wan Kenobit: ez az alakítása meghozta számára a valódi világhírt is, pedig kezdetben sokat veszekedett a rendezővel azon, hogy mennyi ostobaságot kell mondania.
1980-ban Tiszteletbeli Oscar-díjjal tüntették ki kivételes filmes pályafutása elismeréseként. A nyolcvanas évektől kezdve már ritkábban vállalt szerepeket, bár a Star Wars hihetetlen világsikere után sem változott meg a negatív véleménye a moziról mégis elvállalt egy-egy kisebb szerepet mind a két folytatásban. Ezek után már inkább csak angol tévéfilmekben volt látható és nem igen akart komoly munkákat vállalni; kivétel ez alól talán a Kis Dorrit (1988) című brit filmadaptáció, melyben, mint mellékszereplő tűnik fel a vásznon és megkapja érte szám szerint az ötödik Oscar-jelölését.
1991-ben a Steven Soderbergh féle Kafka című életrajzi filmben látható, a címszerepet játszó Jeremy Irons oldalán. Ez volt Guinness utolsó komolyabb munkája. Még két kisebb tévéfilmes szerep után, 1996-ban bejelentette visszavonulását.
2000 augusztusában halt meg, 86 éves korában, rákban.
Magánélete
Guinness 1938-ban feleségül vette Merula Salaman színész-forgatókönyvírót, 1940-ben megszületett Matthew Guinness nevű gyermekük, aki maga is színész lett. Az életrajzírói egybehangzó állítása szerint Guinness biszexuális volt.[1]
Az 1958-as Oscar-díj ceremónián annak ellenére nem jelent meg, hogy gyakorlatilag ő volt az abszolút befutó a díjra, a Híd a Kwai folyón című film főszerepéért. Helyette Jean Simmons színésznő vette át az elismerést. Az 1980-as gálán azonban már személyesen vette át a neki ítélt életműdíjat.
Bár a világ Obi-Wan Kenobi karakterével azonosítja a színészt, saját bevallása szerint ki nem állhatta ezt a szerepet és az egész Star Wars-trilógiát ostobaságnak tartotta.
1955-ben a Brit Birodalmi Rendjel parancsnoki fokozatával tüntették ki, 1959-ben pedig lovaggá ütötték. 1994-ben a brit Becsületrend tagja lett.
Filmográfia
Év | Magyar cím | Eredeti cím | Szerep |
1996 | Eszkimó nap (TV) | Eskimo Day | James |
1994 | A néma tanú | Mute Witness | arató ember |
1992 | Hollywoodi Mesék - Magyar szemmel (TV) | Tales from Hollywood | Heinrich Mann |
1991 | Kafka | Kafka | főhivatalnok |
1988 | Egy marék por | A Handful of Dust | Mr. Todd |
1988 | Kis Dorrit | Little Dorrit | William Dorrit |
1985 | Monsignor Quixote (TV) | Monsignor Quixote | Quixote atya |
1984 | Út Indiába | Passage to India | Godbole |
1983 | Csillagok háborúja VI: A jedi visszatér | Return of the Jedi | Obi-Wan Kenobi |
1983 | A szerelem bolondja | Lovesick | Sigmund Freud |
1982 | (TV) | Smiley's People | George Smiley |
1981 | Csillagok háborúja V: A Birodalom visszavág | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | Obi-Wan Kenobi |
1980 | A kis lord (TV) | Little Lord Fauntleroy | Earl of Dorincourt |
1980 | A Titanic kincse (TV) | Raise the Titanic | John Bigalow |
1979 | (TV) | Tinker, Tailor, Soldier, Spy | George Smiley |
1977 | Csillagok háborúja IV: Egy új remény | Star Wars | Obi-Wan Kenobi |
1976 | Meghívás egy gyilkos vacsorára | Murder by Death | Jamesir Bensonmum |
1973 | Hitler: Az utolsó tíz nap | Hitler: The Last Ten Days | Adolf Hitler |
1972 | Napfivér, Holdnővér | Fratello sole, sorella luna | III. Ince pápa |
1970 | Cromwell | Cromwell | I. Károly király |
1970 | Scrooge | Scrooge | Jacob Marley szelleme |
1967 | Szerepjátszók | The Comedians | Jones őrnagy |
1966 | A Quiller jelentés | The Quiller Memorandum | Pol |
1966 | Hotel Paradiso | Hotel Paradiso | Benedict Boniface |
1965 | Doktor Zsivágó | Doctor Zhivago | Yevgraf Zsivágó |
1964 | A Római Birodalom bukása | 'The Fall of the Roman Empire | Marcus Aurelius |
1962 | Arábiai Lawrence | Lawrence of Arabia | Feisal herceg |
1962 | Lázadó hajó | H. M. S. Defiant | Crawford kapitány |
1960 | A dicsőség hangjai | Tunes of Glory | Jock Sinclair őrnagy |
1960 | Havannai emberünk | Our Man in Havana | Jim Wormold |
1959 | A bűnbak | The Scapegoat | John Barratt / Jacques De Gue |
1958 | A ló szája | The Horse's Mouth | Gulley Jimson |
1957 | Mindenki a tengeren | Barnacle Bill aka "All at Sea" | William Horatio Ambrose |
1957 | Híd a Kwai folyón | The Bridge on the River Kwai | Nicholson ezredes |
1956 | A hattyú | The Swan | Albert herceg |
1955 | Betörő az albérlőm | The Ladykillers | Marcus professzor |
1955 | A rab | The Prisoner | A bíboros |
1953 | A kapitány mennyország | The Captain's Paradise | Henry St. James kapitány |
1952 | A kezdeményező | The Promoter | Edward Henry "Denry" Machin |
1952 | A fehér öltönyös férfi | The Man in the White Suit | Sidney Stratton |
1951 | The Mudlark | Benjamin Disraeli főminiszter | |
1950 | A Levendula-dombi csőcselék | The Lavender Hill Mob | Henry Holland |
1949 | Jóságos szívek és diadémok | Kind Hearts and Coronets | Ascoyne |
1948 | Twist Olivér | Oliver Twist | Fagin |
1946 | Szép remények | Great Expectations | Herbert Pocket |
Fontosabb díjak és jelölések
Oscar-díj:
1989. - jelölés: legjobb férfi mellékszereplő - Kis Dorrit (1988)
1980. - díj: Életműdíj
1978. - jelölés: legjobb férfi mellékszereplő - Csillagok háborúja IV: Egy új remény (1977)
1959. - jelölés: legjobb adaptált forgatókönyv - A ló szája (1958)
1958. - díj: legjobb férfi főszereplő - Híd a Kwai folyón (1957)
1953. - jelölés: legjobb férfi főszereplő - A Levendula-dombi csőcselék (1951)
Golden Globe-díj:
1989. - jelölés: legjobb férfi mellékszereplő - Kis Dorrit (1988)
1978. - jelölés: legjobb férfi mellékszereplő - Csillagok háborúja IV: Egy új remény (1977)
1958. - díj: legjobb férfi főszereplő (filmdráma) - Híd a Kwai folyón (1957)
BAFTA-díj:
1989. - BAFTA Akadémiai tagság
1987. - jelölés: legjobb TV színész - Monsignor Quixote (1986)
1983. - díj: legjobb TV színész - Smiley's People (1982)
1980. - díj: legjobb TV színész - Tinker, Tailor, Soldier, Spy (1979)
1961. - jelölés: legjobb férfi főszereplő - A dicsőség hangjai (1960)
1960. - jelölés: legjobb adaptált forgatókönyv - A ló szája (1958)
1958. - díj: legjobb férfi főszereplő - Híd a Kwai folyón (1957)
1956. - jelölés: legjobb férfi főszereplő - A rab (1955)
Emmy-díj:
1983. - jelölés: legjobb férfi főszereplő (televíziós minisorozat vagy tévéfilm) - Smiley's People (1982)
Berlini Nemzetközi Filmfesztivál:
1988. - díj: Arany Medve életműdíj
Európai Filmdíj:
1996. - díj: Életműdíj
Sant Jordi-díj:
1961. - díj: legjobb külföldi színész - A ló szája (1958)
1959. - díj: legjobb külföldi színész - Híd a Kwai folyón (1957)
Velencei Filmfesztivál:
1958. - díj: Volpi Kupa - A ló szája (1958)
Egyéb kitüntetései
- 1995: Brit Független Film-díj - Speciális-díj
- 1990: Londoni Filmkritikusok Szövetsége - Életműdíj
- 1988: Los Angelesi Filmkritikusok Szövetsége - Legjobb férfi mellékszereplő - Kis Dorrit
- 1987: Lincoln Center Film Egyesület - Gala Tribute
- 1980: Broadcasting Press Guild-díj - Legjobb TV színész - Tinker, Tailor, Soldier, Spy
- 1979: Brit Független Film-díj - Legjobb férfi alakítás - Csillagok háborúja IV: Egy új remény
- 1978: Amerikai Fantázia és Horrorfilmek Akadémiája - Legjobb férfi mellékszereplő - Csillagok háborúja IV: Egy új remény
- 1967: Kansas City Filmkritikusok Szövetsége - Legjobb férfi mellékszereplő - Szerepjátszók
- 1959: Laurel-díj - Legjobb komédia alakítás (3. hely) - A ló szája
- 1958: Laurel-díj - Legjobb komédia alakítás (2. hely) - Híd a Kwai folyón
- 1957: Nemzeti Filmszemle, USA - Legjobb színész - Híd a Kwai folyón
- 1957: New York-i Filmkritikusok Szövetsége - Legjobb színész - Híd a Kwai folyón
- 1952: Olasz Nemzeti Film Szindikátus - Legjobb külföldi színész - A Levendula-dombi csőcselék
- 1950: Nemzeti Filmszemle, USA - Legjobb színész - Jóságos szívek és diadémok
Fordítás
Ez a szócikk részben vagy egészben az Alec Guinness című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel.
Jegyzetek
↑ „Sir Alec Guinness 'was bisexual'”, BBC News, 2001. április 16.
Források
- Star-wars.hu oldalon
Alec Guinness a starity.hu-n[spam link?]- Alec Guinness az origo.hu-n
- Egalaktika.wikia.com oldalon
- Alec Guinness a Hir24.hu-n
További információk
Alec Guinness az Internet Movie Database oldalon (angolul)
Alec Guinness a PORT.hu-n (magyarul)- A Kritikus Tömeg portréja
|
Kategória:
- Angol színészek
- A Brit Birodalom Rendjével kitüntetett személyek
- Brit forgatókönyvírók
- Katolikus hitre tért személyek
- LMBT színészek
- 1914-ben született személyek
- 2000-ben elhunyt személyek
- BAFTA-díjasok
- Oscar-díjasok
- Golden Globe-díjasok
(window.RLQ=window.RLQ||[]).push(function()mw.config.set("wgPageParseReport":"limitreport":"cputime":"0.616","walltime":"0.763","ppvisitednodes":"value":3912,"limit":1000000,"ppgeneratednodes":"value":0,"limit":1500000,"postexpandincludesize":"value":114880,"limit":2097152,"templateargumentsize":"value":42163,"limit":2097152,"expansiondepth":"value":16,"limit":40,"expensivefunctioncount":"value":1,"limit":500,"unstrip-depth":"value":0,"limit":20,"unstrip-size":"value":802,"limit":5000000,"entityaccesscount":"value":1,"limit":400,"timingprofile":["100.00% 531.599 1 -total"," 56.67% 301.266 1 Sablon:Színész_infobox"," 20.56% 109.322 19 Sablon:Wikidata"," 16.02% 85.172 18 Sablon:Infobox/Általános"," 13.16% 69.960 2 Sablon:Infobox/Megjegyzés_feltétellel"," 12.82% 68.176 18 Sablon:Wikidata-f"," 10.08% 53.568 3 Sablon:Navbox"," 9.66% 51.344 2 Sablon:Infobox/Kép"," 9.04% 48.043 1 Sablon:Spam_link"," 7.89% 41.961 1 Sablon:Fix"],"scribunto":"limitreport-timeusage":"value":"0.195","limit":"10.000","limitreport-memusage":"value":3688830,"limit":52428800,"cachereport":"origin":"mw1309","timestamp":"20190306133515","ttl":2592000,"transientcontent":false);mw.config.set("wgBackendResponseTime":131,"wgHostname":"mw1320"););